Má ten slovenský poslucháč vôbec uši?

Autor: Martin Petro | 24.1.2011 o 19:58 | Karma článku: 7,72 | Prečítané:  811x

Buc buc tuc tuc dž dž dž dž...takto nejako by sa dala v skratke charakterizovať súčasná pop music. Davidovia Guettovia a Black Eyed Peasovia na nás útočia z každej strany a jednoducho nie sme schopní im vzdorovať.

Povedzme si to rovno. To, čo momentálne hrajú rádia, sa sotva dá nazvať hudbou. Nechcem nikoho uraziť, ale je to jednoducho tak. Či si zapnete „ružové" rádio, „oranžové" rádio, to „európske" rádio, alebo pokojne aj to naše, všade počujete len samý buchot a rachot, až z toho človeka bolia uši. Síce sa v hudbe celkom slušne vyznám, v poslednej dobe niekedy nedokážem ani len rozoznať, čo je to za pesničku, čo práve hrá, pretože sú všetky na jedno kopyto.

 

Ak sa posunieme len pár rokov dozadu, stačí aj o 10, pretože to si ešte pamätám aj ja, tiež to veru nebola žiadna výhra, ale ruku na srdce, kto z vás si ešte čas od času nespomenie na Backstreet Boys, Westlife, Rickyho Martina alebo Spice Girls?

Alebo sa môžeme posunúť ešte ďalej, ak chcete...čo tak 20 rokov? Whitney Houston, stará dobrá Mariah Carey alebo taká Janet Jackson...spomeniete si na ne ešte? Samozrejme že áno.

Tí skôr narodení si určite spomínajú na to, ako boli kedysi započúvaní do Barbary Streisand, Queenu, Princea, Madonny alebo Michaela Jacksona.

 

Ja si vzhľadom na svoj vek viac ako polovicu z nich ani náhodou nemôžem pamätať, ale napriek tomu, že by mi mohli byť rodičmi, niektorí dokonca aj starými rodičmi, poznám ich všetkých doradu. A prečo? Lebo tvorili hudbu, skutočnú hudbu, ktorá mala melódiu, zmysel a stala sa nesmrteľnou.

 

Myslíte si, že niečo také sa podarí aj Guettovi? Že Laurenta Wolfa budú poznať moje deti? Že si budú spievať hity Lady Gaga tak, ako si ja teraz spievam tie Jacksonove? To asi sotva. Nechcem týchto umelcov ani náhodou zhadzovať, božechráň, cením si ich už len preto, že sa snažia a tvoria (aj keď v Guettovom prípade skôr kradnú), ale môžeme si porovnať jeho Love is gone s takou Cindy Lauper a jej Girls just wanna have fun? Sú to síce diametrálne odlišné pesničky, ale predsa. Na tú prvú si ani len nespomeniem, zato božská Cindy mi hrá v hlave dokola.

 

Chápem, elektronika je trend, tak, ako bol kedysi hip-hop. Určite raz pominie, ale kedy to bude, to naozaj nikto ani len netuší. Často, keď som jednoducho nútený z rádia pustiť niektorú z Guettových pesničiek (mimochodom, človeku sa môže zdať, že som ani žiadnu nepustil, že jednoducho hrá ďalej podmaz), sám seba sa pýtam, pre koho to vôbec tie rádiá hrajú? Naozaj sa nájde niekto, kto to vládze počúvať celý deň?

 

Vždy, keď sa objaví podobná novinka v rádiu, som veľmi zvedavý, ako sa jej asi tak bude dariť, či to ľudí náhodou konečne neomrzí a nebudú chcieť počúvať radšej U2 alebo Bryana Adamsa. Bohužial, zatiaľ to vyzerá, že nie...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?